X sınıfı güneş patlaması gerçekleşti… İlk olumsuz haberler ABD’den geldi

  • Haber7

NASA’nın yayınladığı görüntülerde bunun son 6 yılın en büyük Güneş patlaması olduğu görüldü. Yaşanan şiddetli patlamayla birlikte büyük miktarda enerji açığa çıktı ve olay bir uzay aracı tarafından an be an kaydedildi.  Bilim insanlarına göre; etkileri yarından itibaren dünyada hissedilecek. 

14 Aralık’ta gerçekleşen patlama Amerika kıtasında kısa dalga radyo kesintisine yol açtı. Ayrıca ABD’li kurumlar uçaklarda önemli radyo iletişim paraziti yaşandığını da belirtti.

Güneş patlamaları ve diğer Güneş olaylarının iletişim ekipmanlarını, elektrik şebekelerini ve hatta uzay araçlarını etkilediği biliniyor. Ancak şu ana kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda herhangi bir düzensizlik kayıtlara geçmedi. Bu kadar bir felaketin eşiğinden dönüldüğünün müjdesi. 

Koronal Kütle Atımı da gerçekleşti.  Bu atımların hafta sonu Dünya’ya ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla hafta boyunca Kuzey Işıkları gözlemlenebilir. Ayrıca 2024 yılında Solar maximum veya Güneş maksimumuna yaklaşıldıkça CME olaylarının da sıklaşması bekleniyor. Uzmanlar bu hafta Güneş’te iki küçük CME’nin tespit edildiğini belirtti. 

Petrol ve doğal gaz boru hatları, elektrik hatları, iletişim alt yapıları, navigasyon sistemleri dahil olmak üzere birçok faktörü etkilemesi beklenen güneş patlamasının etkisinin ne kadar süreceği konusunda şu anda net bir bilgi bulunmasa da tahminlere göre birkaç gün içinde normale dönülmesi bekleniyor. 

Bilim insanları bu tarz olayların 2024’de sık sık yaşanacağını belirtirken önlem olarak jeneratörlerin devreye alınmasını öneriyor. Aksi takdirde hastaneler başta olmak üzere finansal sistemlerde büyük problemler ortaya çıkabilir.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x