İsrail-Filistin savaşında 35. gün: Netanyahu’dan İsrail halkını çıldırtacak karar

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adıyla İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze’ye saldırıları 35. gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler:

IDF: HAMAS’IN SALDIRI PLANLARINI ELE GEÇİRDİK

– İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Batı Cebaliye’de yer altında yapılan 10 saatlik bir çatışmanın sonucunda çok sayıda Hamas mensubunu etkisiz hale getirdiklerini duyurdu. Çatışmalar sonucu Hamas’ın saldırı planlarını ele geçirdiklerini açıklayan İsrail güçleri, savaşın başından bu yana 130 tünelin yok edildiğini iddia etti.

İSRAİL HALKINI ÇILDIRTACAK İDDİA: NETANYAHU REHİNELERE KARŞILIK ATEŞKES ANLAŞMASINI REDDETTİ

– Hamas’ın esir aldığı yaklaşık 240 kişi, İsrail’in bir numaralı gündem maddesi haline gelmiş durumda. Rehinelerin aileleri müzakerelere öncelik verilmesi için Başbakan Netanyahu’nun evinin önünde toplanırken, İsrail halkının öfkesi de giderek artıyor. İngiliz Guardian gazetesi, Netanyahu’nun tüm öfke ve eleştirilere rağmen esirler karşılığında ateşkes anlaşmasını reddettiğini ve aldığı sert tavrı devam ettirdiğini yazdı. Müzakerelere aşina olan üç yetkiliye göre, masadaki anlaşma, 5 günlük ateşkes karşılığında çocukların, kadınların, yaşlıların ve hastaların serbest bırakılmasını içeriyordu ancak İsrail hükümeti bunu geri çevirdi.

KUDÜS HASTANESİ ÇEVRESİNDE ŞİDDETLİ BOMBARDIMAN

– İsrail güçleri bugün erken saatlerde Kudüs Hastanesi’ni yakınlarını yoğun bir bombardıman altına aldı. Filistin Kızılayı’na göre hastanede hasta, personel dışında yerinden edilmiş ve hastaneye sığınmış 14 binden fazla sivil var.

SAVAŞ DEMOKRAT PARTİYİ İKİYE BÖLDÜ

– Associated Press haber ajansının yayınladığı ankete göre ABD’li demokratlar Biden’in İsrail-Hamas savaşına yaklaşımı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Anket, demokratların yüzde 50’sinin Biden’ın çatışmayı yönetme şeklini onayladığını, yüzde 46’sının ise onaylamadığını gösteriyor. AP anket sonuçlarının Demokrat Parti’de derin bir çatlağa işaret ettiğini ve da bunun Biden’ın yeniden seçilme çabasını karmaşık hale getirebileceğini yazdı.

ŞİFA HASTANESİNE SALDIRI: 6 CAN KAYBI

– El Şifa Hastanesi Genel Müdürü Ebu Salmiya hastaneye yapılan saldırının ardından 6 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.İsrail güçlerinin, evlerinden kaçmak zorunda kalan binlerce Filistinliyi de barındıran Gazze’nin en büyük tıbbi tesisinin yakınındaki bölgeleri bombalamaya devam ettiği bildirildi.

İSRAİL KAN BANKASINI VURDU

– Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ndeki kan bankasını vurduğunu duyurarak, tesisin hizmet dışı kaldığını açıkladı.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x