Elon Musk Etkisi: 400 Farklı Altcoin Çıkarıldı!

Kripto para piyasası ani dalgalanmalara ve spekülatif dalgalara yabancı değil ve en son çılgınlık olan GROK tokenleri de bir istisna olmadığını kanıtlıyor. Hafta sonu boyunca, anonim geliştiriciler tarafından yaklaşık 400 farklı GROK tokenı piyasaya sürüldü ve kripto dünyasında şok dalgaları yaratarak erken yatırımcıların zengin olmasına yol açtı. Bu tokenlar, Elon Musk liderliğindeki X’in sansürsüz ve esprili yaklaşımıyla bilinen ve kısa sürede kült haline gelen bir yapay zeka sohbet robotu hizmeti olan Grok’tan esinlendi.

Elon Musk hamlesi ile GROK tokenları yaygınlaştı

GROK tokenlarının hızla yaygınlaşması, Ethereum gibi Blockchain platformlarında token yaratmanın kolaylığına bağlanabilir. Herkes akıllı bir sözleşme yapıp nominal bir ücret karşılığında token çıkarabilir ve merkezi olmayan borsaların (DEX’ler) varlığı bu tokenlara anında likidite sağlanmasını ve alım satımının yapılmasını sağlar. Bu kolaylaştırılmış süreç, çeşitli Blockchainlerde çok sayıda GROK tokenının piyasaya sürülmesini kolaylaştırdı.

İlk veriler GROK tokenlerinin olağanüstü potansiyelini ortaya koyuyor. İlk GROK tokenı Cumartesi günü erken saatlerde Ethereum’da ortaya çıktı ve Pazartesi sabahına kadar hızla 10 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. 4.600 sahibiyle, 24 saat içinde Ether (ETH) karşılığında işlem gören 10 milyon dolar değerinde token kaydederek erken yatırımcılar için önemli kazançlar sağladı. Bu tokenin en iyi sahipleri, sadece birkaç bin dolarlık ilk yatırımlarından 150.000 doların üzerinde gerçekleşmemiş kazanç elde etti. Base ağındaki bir başka GROK token, son 24 saat içinde 3,5 milyon dolarlık işlem hacmi ile birlikte 4,32 milyon dolarlık bir kapitalizasyon sağlamayı başardı. Hızlı ve önemli kârların cazibesi, birçok yatırımcıyı GROK çılgınlığına çekti.

Rug pull’lara dikkat!

Ancak, her GROK token sürümü iyi niyetli olmadı. En az on farklı GROK token projesi, likiditeyi ortadan kaldıran ve spekülatörler için önemli kayıplara neden olan “rug pull” işlemlerini gerçekleştirdi ve kümülatif kayıplar 1 milyon doları aştı. Bu durum, bu tokenlarla ilişkili risk ve volatilitenin yanı sıra piyasada gezinirken dikkatli olunması gerektiğini vurgulamaktadır. GROK token çılgınlığı, fırsatçı geliştiricilerin trendlere ve tweetlere dayalı tokenlar yarattığı önceki örnekleri anımsatıyor. Ethereum’un ortak yaratıcısı Vitalik Buterin’in tweetlerinden McDonald’s gibi resmi kurumsal Twitter hesaplarından gelen şakalara kadar, bu tokenlar değerlerinde meteorik bir yükseliş ve ardından hızlı bir düşüş yaşama eğilimindedir ve genellikle haftalar içinde değerlerinin %99’unu kaybederler.

Sonuç olarak, GROK token çılgınlığı kripto dünyasının trend yaratma ve hype oluşturma becerisinin en son örneğidir. İlk yatırımcılar önemli ödüller elde etmiş olsa da piyasa, halının çekilmesi ve ani fiyat çöküşleri potansiyeli de dahil olmak üzere risklerle doludur. Her spekülatif yatırımda olduğu gibi, GROK token çılgınlığına katılmak isteyenler için dikkatli olmak ve durum tespiti yapmak şarttır. Bu trendin devam edip etmeyeceğini ya da belirsizliğe gömülüp gömülmeyeceğini yalnızca zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x