Almanya, Ermenistan’a 84,6 milyon euro yardım sağlayacak

Almanya, Ermenistan’a hibe ve kredi sağlamaya karar verdi.

Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı’ndaki Almanya Parlamenter Devlet Sekreteri Niels Annen, Ermenistan’ın başkenti Erivan’a gitti.

84,6 MİLYON EURO

Ermeni-Alman hükümetlerarası toplantısının ilk oturumuna katılan Annen, yardımın tutarını 84,6 milyon euro olarak açıkladı.

Ermenistan Ekonomi Bakanı Vahan Kerobyan, yardımın mesleki teknik eğitime ve yenilenebilir enerji alanında yeni projelere yönlendirileceğini söyledi.

SON ÜÇ YILDA ÜÇ KATINA ÇIKTI

Kerobyan, Ermenistan ile Almanya arasındaki ticaret cirosunun son üç yılda üç katına çıktığını söyledi.

Armenpress’in haberine göre, 22 Kasım’da yapılan görüşmeler, Ermenistan ile Almanya arasında 2014’ten bu yana yapılan ilk hükümetlerarası müzakerelerdi.

“TÜM DÜNYAYA ÇOK AÇIK BİR MESAJ”

Niels Annen, şu ifadeleri kullandı:

Bunun, Almanya ile Ermenistan’ın iş birliğine yönelik yeni bir yol açtığına dair tüm dünyaya çok açık bir mesaj olduğuna inanıyorum. Ermenistan demokrasiye, demokratik topluma bağlılığını bir kez daha kanıtlıyor. Dağlık Karabağ’ı terk edenlerin kabulü ve entegrasyonu için Ermenistan hükümetine ayrı bir yardım gönderilmesi öngörülüyor.

“ERMENİSTAN’IN ENERJİ BAĞIMSIZLIĞINI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Ayrıca, Ermenistan’ın elektrik fiyatlarını düşürmesine olanak sağlayacak yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapılacak.

Alman yetkili, “Ermenistan’ın enerji bağımsızlığını güçlendirmeye odaklanacağız.” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x